O autorze
Ekspert z dziedziny HR i rynku pracy. Od 12 lat Dyrektor Zarządzający Agencji Zatrudnienia GP People. Członek Wojewódzkiej Rady Rynku Pracy. Na co dzień doradza największym polskim i międzynarodowym przedsiębiorstwom w zakresie rekrutacji, zarządzania zasobami ludzkimi oraz wdrażania innowacyjnych rozwiązań zwiększających efektywność zatrudnienia. Prywatnie pasjonat koszykówki, nart i nurkowania.

Jak zdobyć pracę bez doświadczenia?

PUSTKA – tak pokrótce można określić zawartość twojego CV? Jedyne, co możesz do niego wpisać, to kilka lat edukacji, żadnych specjalnych kursów czy doświadczenia zawodowego? Masz za to dużo chęci do działania i chciałbyś nareszcie zacząć na siebie zarabiać? Jeśli tak pokrótce można określić twoją obecną sytuację, to pewnie sądzisz, że twoja pozycja na rynku pracy wygląda raczej marnie. Nie jest jednak wcale aż tak źle, jak ci się wydaje. Co prawda nie możesz liczyć na to, że od razu zarobisz „kokosy”, jednak nawet jeśli nie posiadasz żadnego doświadczenia, to ofert pracy możesz znaleźć całkiem sporo. Musisz tylko wiedzieć, gdzie ich szukać.

Praca w prezencie

Na rynku pracy, tak jak we wszystkich innych dziedzinach, można mówić o pewnej sezonowości. Zwiększony popyt na pracowników odnotowuje on praktycznie co roku w miesiącach letnich, ale także i zimą, szczególnie w okolicach listopada i grudnia. Wiąże się to ze zbliżającymi się wtedy Świętami i faktem, że wiele gałęzi przemysłu właśnie w tym okresie działa ze zdwojoną siłą. I tu nadarza się doskonała okazja dla ciebie – niedoświadczonego pracownika. Wystarczy, że ze swoim CV obejdziesz okoliczne zakłady pracy i zostawisz kontakt do siebie – zmotywowany kandydat w okolicach Bożego Narodzenia to dla wielu pracodawców prawdziwy skarb.

Ten okres w roku może okazać się nie tylko dobrym pretekstem do poszukania dorywczego zajęcia. Jeśli bowiem marzysz o jakiejś konkretnej formie zatrudnienia lub stanowisku, przełom listopada i grudnia to czas, kiedy możesz sporo zdziałać. Koniec roku to bowiem w większości firm czas wzmożonego tworzenia raportów i planów na kolejne miesiące. Dlatego też w tym okresie pomoc stażysty czy praktykanta może okazać się bardzo cenna, a dla niego samego taki krok może stać się furtką do dalszej kariery w wymarzonej branży.

Zgłoś się i… czekaj

Mówi się, że praca sama nie przyjdzie i że już szczególnie za tą pierwszą trzeba się nieźle nabiegać. To jednak nie do końca prawda. Jeśli wiesz, że chcesz zacząć zarabiać, ale nie zdecydowałeś jeszcze, jakie to ma być zajęcie lub do której z firm mógłbyś aplikować, zgłoś się po prostu do agencji pracy. Takie podmioty pośredniczą pomiędzy przedsiębiorcami, a kandydatami i to właśnie one dla osób, które prześlą im swoje CV, wyszukują stanowiska dostosowane do ich doświadczenia. Jako że sam reprezentuję jedną z nich, Agencję GP People, wiem, jak dużą wagę przywiązujemy do każdego kandydata i bardzo często pośredniczymy w zatrudnianiu, nawet do wielkich międzynarodowych firm także osób młodych, dopiero wkraczających na rynek pracy. Nie bez znaczenia jest tu też fakt, że usługi te dla poszukujących zatrudnienia są zupełnie bezpłatne. Nie ma więc na co czekać, warto wysłać swoją aplikację lub wypełnić formularz kontaktowy na stronie internetowej agencji pracy i czekać na odzew z jej strony.


Do wyboru, do koloru

Jeśli chcesz szybko zdobyć doświadczenie, zarobić, a jednocześnie przekonać się, jaka branża najbardziej ci odpowiada, szukaj i podejmuj się krótkich zleceń obejmujących konkretne, z góry określone i proste działania. W znalezieniu takiego zajęcia również mogą pomóc ci agencje pośrednictwa pracy, ale takie propozycje znajdziesz także na przykład na stronach z ogłoszeniami drobnymi w lokalnych gazetach oraz na różnego rodzaju portalach, gdzie niekoniecznie wielkie zakłady, ale często małe firmy czy też osoby prywatne dają znać, że potrzebują drobnej pomocy. Kto wie, może po spróbowaniu swoich sił w kilku różnych dziedzinach, wybierzesz tę, w której czujesz się najlepiej i z czasem staniesz się wyjątkowo cenionym na rynku fachowcem.

Pamiętaj, że „pustka” w CV nie musi oznaczać bezradności i długich miesięcy bezrobocia. Aktywny pracownik, nawet jeśli nie jest zatrudniony w swojej branży, ma zdecydowanie większe szanse na awans czy zmianę pracy na lepszą niż osoba, która tkwi przez długi czas biernie w punkcie wyjścia. Dlatego warto działać i szukać.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...